You are currently viewing B grupės vitaminų nauda: kodėl jie tokie svarbūs?

B grupės vitaminų nauda: kodėl jie tokie svarbūs?

2022-05-24

B grupės vitaminų nauda: kodėl jie tokie svarbūs?

Žmogui tinkamai funkcionuoti reikalingi trylika vitaminų. Tai vitaminai A, C, D, E, K ir B grupė. Pastaroji susideda iš aštuonių narių, tad daugiau nei pusė visų organizmui reikalingų vitaminų sudaro B grupės vitaminai. Panagrinėkime, kodėl jie tokie reikšmingi.

B grupės vitaminai susideda iš aštuonių vandenyje tirpių narių: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12. Beveik visi jie (išskyrus vitaminą B12) – nekaupiami organizme, todėl rekomenduojamai paros normai užtikrinti būtina subalansuota mityba.

Vitaminas B žmogaus organizmui yra gyvybiškai svarbi maistinė medžiaga. Jis ne tik padeda užtikrinti normalią širdies veiklą, palaikyti normalų nervų sistemos ir virškinimo darbą, raumenų tonusą, bet ir yra svarbus ląstelių dauginimosi procese.

B grupės vitaminai turi žymų poveikį veikiant kartu ir atskirai. Būdami drauge, vitaminai B12, B9, B6, B5, B3 ir B2 padeda susikaupti, mažinti nuovargį ir pavargimo jausmą, o B6 su B12 teigiamai veikia imuninę sistemą. Tai paaiškina, kodėl vaistinėse dažnai randamas būtent šių B vitaminų kompleksas.

Veikdami atskirai, B grupės vitaminai išsiskiria visapusišku poveikiu daugeliui organizmo sričių. Pavyzdžiui, vitaminas B1 dalyvauja energijos gamybos procese, reikšmingai prisideda prie nervų sistemos funkcijos. O vitaminas B2 ne tik svarbus energijos gamyboje, bet ir būtinas normaliam regėjimui ir odos būklei palaikyti.

Vitaminas B3 taip pat dalyvauja energijos gamyboje. Kitaip nei B1, kuris gliukozę verčia energija, B3 energija verčia alkoholį, angliavandenius ir riebalus. Tiesa, su tomis pačiomis medžiagomis dirba ir B5 – jis prisideda prie alkoholio, angliavandenių, riebalų ir baltymų metabolizmo.

B6 vitaminas itin svarbus angliavandenių ir baltymų apykaitoje bei turi reikšmingą poveikį imunitetui, hormonų funkcijai ir smegenų procesams. B7 būtinas energijos apykaitoje, palaiko normalią psichologinę funkciją. B7, kaip ir B2, palaiko normalią odos būklę. B9 teigiamai veikia imunitetą, padeda palaikyti normalią kraujo sistemos veiklą, prisideda prie DNR sintezės.

B12 vitaminas padeda palaikyti normalią nervų sistemos ir psichologinę funkciją, todėl tai tiesiogiai veikia protinius gebėjimus, emocijas. B12 vitaminai svarbūs ir raudonųjų kraujo kūnelių susidaryme.

Akivaizdu, jog B grupės vitaminai nervų sistemai daro didelę įtaką, tad jaučiant dirglumą, nuotaikų kaitą ir koncentracijos sumažėjimą, vertėtų išsitirti. Jeigu medicinos specialistas nustatė B vitaminų trūkumą, padėti gali tinkama mityba ir maisto papildai.

Leave a Reply